2023 Staff Photo
Back Row: Gordon Giddy, Shelley Ingle, Justin Hyde, Dale Atkins, Noho Robinson, Aaron Lock, Kane Rowson, Barney FitzPatrick, Chris Luke, Alan Elgar, Patrick Estrabillo, Max Maaka
Seventh Row: Jonathan Dobbie, George Poole, Thomas Schaare, Karlos Ruakere, Joseph Avery, Liam Younger, Brent Dunnet, Karl Buetel,, Jacob Wiringi, Dominique Simanke, Kate Kilgour, Mike Li
Sixth Row: Adrienne Roberts, Gregory Davis, Mick Curry, Paul Martin, Jamie Farquhar, Simon Rangiwahia, Jason Marshall, Jo Ander, Carolyn Matuku, Amber Cripps, Kevin Dixon
Fifth Row: Barbara Mitchell, Jade Tyrrell, Heather King, Paora Laurence, Glen Hannah, Carl Ruston, Ross Hanan, Josh Angel, Michael Townes, Raymond MacDonald, Tania Moore
Fourth Row: Bernie Perkins, Lynda Mace, Lizaan Hale, John Lykles, Teo Armes, John Edmonds, Abbie Bailey-Nowell, Viv Treweek, Jarrod Keegan, Jason Smith, Jonathon Flynn, Warren Drought
Third Row: Lina Tung, Katherine Wilkin, Pip Campbell, Murray Watts, Finn Peters, Damian Van Wyk, Brad Bennett, Julian Maraki, Kerry Parker, Kylie Sutton, Michelle Puckeridge
Second Row: Rhys Clark, Dean Hikaka, Adrian Wright, Evan Davies, David Bublitz, Jon Hawkins, Robert Wisnewski, Nick Creery, Rueben Creery, Jamie Stones, Blair Corlett
Front Row: Heidi Trent, Janine Wright, Sarah Darke, Hugh Russell, Michael Taylor, Reid Archer, Sam Moore, Andrew Hope, Matt Cleaver, Bevan Matene, Alana Cooper, Yvonne Shanahan
Staff Contact
Name Email Position
Sam Moore (MR)
Headmaster
Name Email Position
Reid Archer (AR)
Deputy Headmaster
Matt Cleaver (CL)
Deputy Headmaster - Pastoral Care
Andrew Hope (HP)
Deputy Headmaster - Infrastructure
Michael Taylor (TA)
Deputy Headmaster - Education
Hugh Russell (RU)
Deputy Headmaster - Business Development & Communications, International
Name Email Position
Adrian Wright (WR)
HOD Te Haumaru / Teacher / Special Education Co-ordinator
Abbie Bailey-Nowell (BA)
Teacher
Aaron Lock (LC)
HOD Future Pathways / Teacher
Adrienne Roberts (RO)
HOD Hospitality / Teacher
Alan Elgar (EL)
Teacher
Alana Cooper (CP)
HOF English / Teacher
Amanda Cooper (CA)
Teacher
Alex Finlayson (FY)
Teacher
Brad Bennett (BN)
Teacher / House Master
Anna Cleland (CE)
Teacher
Brent Dunnet (DN)
HOD Biology / Teacher
Amber Cripps (CI)
Teacher
Amber Haylock (HL)
Teacher
Craig Thomas (TH)
HOF Technology / Teacher
Blair Corlett (CO)
Senior House Leader - Donnelly / Priority Dean / Teacher
Dean Hikaka (HI)
Dean of Syme House / Teacher
Barney FitzPatrick (FI)
HOD Digital Technologies / Teacher
Dominique Simanke (SM)
Teacher
Dale Atkins (AK)
Teacher
Felix Hartmann (HT)
Teacher
Bernie Perkins (PK)
Teacher / Literacy Across The Curriculum Leader
Finn Peters (PE)
HOD Commerce / Academic Dean / Teacher
George Poole (PL)
Teacher
Evan Davies (DA)
Director of Arts and Culture / HOF Arts and Languages / Teacher
Glen Hannah (HN)
Teacher
Carl Rushton (RT)
Assistant HOF Mathematics / Teacher
Brooke Furze (FZ)
Teacher
Gordon Giddy (GD)
Teacher
Brooke Moratti (MI)
Teacher
Heidi Trent (TN)
Dean of Barak House / Teacher
Hemi Coates (CT)
Dean of Barak House / Huia Leadership Co-ordinator / Teacher
Damian Van Wyk (VA)
HOD Materials Technology (Metal) / Teacher
Carolyn Matuku (MA)
HOD Art / Teacher
Jamie Farquhar (FQ)
Teacher
Chris Harvey (HV)
Teacher
Jamie Stones (SN)
Director of Boarding / Hockey Development Officer / Teacher
Chris Luke (LU)
HOD Maori / Teacher
Janine Wright (WT)
HOF Mathematics / Teacher
Jon Hawkins (HK)
HOF Science / Teacher
Jonathan Dobbie (DB)
Teacher
Jonathon Flynn (FL)
Teacher
Josh Angell (AG)
Teacher / House Master
Joanne Ander (AN)
HOD Languages / Academic Dean / Teacher
Hannah Goodall (GO)
HOD History / Teacher
Juliet Farquhar (FA)
Teacher
Julius Prasad (PR)
Teacher / House Master
Justin Hyde (HY)
Teacher
Kane Rowson (RW)
Strength and Conditioning Coach / Teacher
Joseph Avery (AV)
Teacher
Karen Morine (MN)
Teacher / Scholarship Dean
Jacob Wiringi (WG)
Teacher
Kate Kilgour (KL)
Specialist Classroom Teacher
Lizaan Hale (HZ)
HOD Agri-Science / Teacher
John Edmonds (ED)
Teacher
Michael Parker (PA)
Teacher
Michael Somers (SO)
Senior House Leader - Syme / Teacher / Student Leadership Development
Michael Townes (TO)
Teacher
Murray Watts (WA)
Gateway Co-ordinator
Karl Beutel (BE)
Teacher
Phil Hewlett (HW)
HOD Outdoor Education / Teacher
Robert Wisnewski (WI)
HOF Social Sciences / Principal's Nominee (NZQA)
Ross Hanan (HR)
Teacher
Jarrod Keegan (KG)
Assistant HOF Mathematics / Teacher
Shelley Ingle (IN)
Teacher
Jason Marshall (MH)
Teacher
Troy Standish (ST)
Teacher
Viv Treweek (TR)
HOD Music / Teacher
Warren Drought (DO)
Teacher / Assistant HOD Hard Materials (Wood)
John Lykles (LK)
Teacher
Rhys Clark (CK)
Dean of Syme House / Teacher
Nick Creery (CY)
Senior House Leader - Barak / Teacher
Kit Hacker (HA)
Teacher / ESOL / International Student Academic Mentor
Rose Berghan (BG)
HOF Health and Physical Education (on Maternity Leave)
Reuben Creery (CR)
Dean of Donnelly House / Teacher
Karlos Ruakere (RA)
Teacher
Julian Maraki (JM)
Teacher
Leighton Price (PI)
Head of Moyes House / Teacher / House Master
Liam Younger (YO)
Head of Carrington House / Teacher / Acting HOF Health and Physical Education
Patrick Estrabillo (ES)
Teacher
Lina Tung (TG)
Teacher
Michelle Puckeridge (PU)
Teacher / Kahui Ako - Across School Leader
Kerry Parker (KP)
Teacher
Vanessa Herbert (HE)
Teacher
Max Maaka (MK)
Teacher
Suzanne Scott (SC)
Teacher
Simon Rangiwahia (RG)
Teacher
Mike Cdr Li (LI)
HOD Physics / Teacher
Thomas Schaare (SH)
Teacher
Paora Laurence (LA)
Teacher
Ray MacDonald (MD)
Teacher
Willy Silva (SL)
Teacher
Tania Moore (MO)
Assistant HOF English / Literacy Across the Curriculum Leader / Teacher
Name Email Position
Alana Cooper (CP)
HOF English / Teacher
Aaron Lock (LC)
HOD Future Pathways / Teacher
Craig Thomas (TH)
HOF Technology / Teacher
Evan Davies (DA)
Director of Arts and Culture / HOF Arts and Languages / Teacher
Janine Wright (WT)
HOF Mathematics / Teacher
Robert Wisnewski (WI)
HOF Social Sciences / Principal's Nominee (NZQA)
Liam Younger (YO)
Head of Carrington House / Teacher / Acting HOF Health and Physical Education
Rose Berghan (BG)
HOF Health and Physical Education (on Maternity Leave)
Jon Hawkins (HK)
HOF Science / Teacher
Name Email Position
David Bublitz (BU)
Director of Sport
Evan Davies (DA)
Director of Arts and Culture / HOF Arts and Languages / Teacher
Hugh Russell (RU)
Deputy Headmaster - Business Development & Communications, International
Jamie Stones (SN)
Director of Boarding / Hockey Development Officer / Teacher
Name Email Position
Heather King (KING)
Executive Assistant to the Headmaster / Administration Manager
Lynda Mace (MCE)
Office Administrator / Reception
Nerissa Wells (NER)
Office Administrator / Reception / Board Secretary
Vicky Soffe (SOF)
Office
Name Email Position
Yvonne Shanahan (YV)
Finance Director
Name Email Position
David Bublitz (BU)
Director of Sport
Kane Rowson (RW)
Strength and Conditioning Coach / Teacher
Liam Younger (YO)
Head of Carrington House / Teacher / Acting HOF Health and Physical Education
Name Email Position
Jamie Stones (SN)
Director of Boarding / Hockey Development Officer / Teacher
Hemi Coates (CT)
Dean of Barak House / Huia Leadership Co-ordinator / Teacher
Leighton Price (PI)
Head of Moyes House / Teacher / House Master
Brad Bennett (BN)
Teacher / House Master
Josh Angell (AG)
Teacher / House Master
Julius Prasad (PR)
Teacher / House Master
Noho Robinson (NOHO)
Learning Assistant / House Master
Liam Younger (YO)
Head of Carrington House / Teacher / Acting HOF Health and Physical Education
Jason Smith (JS)
Learning Assistant / House Master
Sandra Smith (SMI)
Matron
Murray Trowern (TWN)
Chef
Name Email Position
Kevin Dixon (DXN)
Chaplain
Name Email Position
Pip Campbell (CAM)
Communications and Graphic Design
Mikayla Coster (CST)
Retail and Event Management
Name Email Position
Aaron Lock (LC)
HOD Future Pathways / Teacher
Name Email Position
Sarah Darke (DR)
HOD Guidance
Kylie Ashcroft (AS)
Transition Secretary
Paul Martin (MAR)
Guidance Counsellor
Greg Davis (DAVIS)
Guidance Counsellor
Teo Armes (ARMES)
Guidance Counsellor
Name Email Position
Murray Watts (WA)
Gateway Co-ordinator
Kylie Ashcroft (AS)
Transition Secretary
Name Email Position
Hugh Russell (RU)
Deputy Headmaster - Business Development & Communications, International
Jade Tyrrell (TYL)
Homestay Manager / OB Liaison Officer
Kit Hacker (HA)
Teacher / ESOL / International Student Academic Mentor
Name Email Position
Katherine Wilkin (WK)
Information Centre/Archivist
Mike Rasmussen (RAS)
IT Support
Name Email Position
Boarding House Matron (MATN)
Boarding House Matron
Name Email Position
Jade Tyrrell (TYL)
Homestay Manager / OB Liaison Officer
Name Email Position
Jack Kirifi (KIR)
Te Haumaru Support / Pasifika Lead / Director of Rugby
Name Email Position
Mikayla Coster (CST)
Retail and Event Management
Name Email Position
Jamie Watkins (JMW)
Cricket Development Officer
Jamie Stones (SN)
Director of Boarding / Hockey Development Officer / Teacher
Mick Curry (FDO)
Football Development Officer
Jack Kirifi (KIR)
Te Haumaru Support / Pasifika Lead / Director of Rugby
Name Email Position
Lisa Krahagen (KRA)
Attendance Officer
Kylie Sutton (KYS)
School Nurse
Name Email Position
Billy Charlton (CHAR)
Support Staff
Amaani Vercoe-Aoina (AAV)
Support Staff
Bevan Adams (ADA)
Boarding Kitchen
Jesse Rice (RIC)
Boarding Kitchen
Tangi Takie (TAKIE)
Support Staff
Sandra Scott (SCS)
Boarding Kitchen / Tuck Shop
Name Email Position
Roger Harland (HRL)
Science Technician
Name Email Position
Kylie Sutton (KYS)
School Nurse
Name Email Position
Adrian Wright (WR)
HOD Te Haumaru / Teacher / Special Education Co-ordinator
Barbara Mitchell (BB)
Learning Assistant
Courtney Callaghan (CCL)
Support Staff
James Lynch (JL)
Learning Assistant
Jason Smith (JS)
Learning Assistant / House Master
Julia Johnstone (JN)
Teacher
Kaija Hikaka (HIK)
Support Staff
Noho Robinson (NOHO)
Learning Assistant / House Master
Paul Martin (MAR)
Guidance Counsellor
Rachel Callaghan (CAL)
Support Staff
Rachel Cowley (RC)
Learning Assistant
Rebecca Maxim (MAX)
Support Staff
Rhys Clark (CK)
Dean of Syme House / Teacher
Tangi Takie (TAKIE)
Support Staff
Tommy Hamilton (TMH)
Teacher
Jack Kirifi (KIR)
Te Haumaru Support / Pasifika Lead / Director of Rugby